Projekt zelenej prezidentskej kancelárie už prináša prvé výsledky

Projekt zelenej prezidentskej kancelárie už prináša prvé výsledky

Kancelária prezidenta SR je na ceste k tomu, aby sa do roku 2030 stala prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku a pravdepodobne aj prvou uhlíkovo neutrálnou prezidentskou kanceláriou na svete. 

Projekt Zelenej kancelárie, ktorý prezidentka Zuzana Čaputová ohlásila v septembri 2020, už prináša prvé výsledky. Strecha Karáčoniho paláca sa už zmenila na zelenú strechu, ktorá je schopná zadržiavať dažďovú vodu, zachytávať oxid uhličitý a regulovať mikroklímu.

Keďže vďaka kalkulačke Inštitútu environmentálnej politiky KP SR presne pozná svoju uhlíkovú stopu, s odstupom času bolo možné vyhodnotiť, že najvýraznejší efekt bol doteraz dosiahnutý prechodom vozového parku na elektromobilitu a hybridné vozidlá, vďaka čomu medziročne klesla uhlíková stopa z automobilovej dopravy o 48 %. Na kompenzáciu emisií z lietania vysadila prezidentka spolu so zamestnankyňami a zamestnancami kancelárie vlani 1800 stromov.

Na základe účelového energetického auditu boli navrhnuté  opatrenia, ako postupne znižovať spotrebu energií v rámci oboch budov prezidentskej kancelárie – teda Prezidentského aj Karáčoniho paláca. Úspory boli dosiahnuté napríklad stlmením osvetlenia Prezidentského paláca, ale aj postupnou revíziou energeticky náročných spotrebičov ako sú staršie chladničky či tlačiarne. Na streche Karáčoniho paláca sa neskôr plánuje inštalácia fotovoltaických panelov.

Prezidentka by privítala, keby sa projektom Zelenej kancelárie inšpirovali aj ďalšie štátne a verejné inštitúcie, aj súkromná sféra a vydali sa tak na cestu udržateľnosti. „Máme pripravených viac ako 20 opatrení, ktorými chce postupne dosiahnuť, aby bola prezidentská kancelária environmentálne udržateľná, energeticky efektívna a nebola záťažou pre životné prostredie a klímu, ale príkladom toho, ako má fungovať moderná verejná inštitúcia.“