Púchov je podľa prezidentky príkladom dobre fungujúcej samosprávy

Púchov je podľa prezidentky príkladom dobre fungujúcej samosprávy

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v stredu 13. apríla 2022 Púchov. Zaujímala sa najmä o sociálnu a ekonomickú situáciu v regióne, a to najmä v súvislosti so zvyšovaním cien a dopadmi zdražovania na najohrozenejšie skupiny. 

Prezidentka sa v Púchove sa najskôr stretla s predstaviteľmi mesta aj starostami okolitých obcí, neskôr aj s opatrovateľkami, ktoré poskytujú terénnu opatrovateľskú službu, s ich klientmi, zamestnancami z denného stacionára pre seniorov a zástupcami Jednoty dôchodcov Slovenska.

"Púchov je pre mňa príkladom dobre fungujúcej samosprávy, najmä v sociálnej oblasti a v starostlivosti o seniorov. Na samostatnom stretnutí mi to potvrdili aj Púchovčania a Púchovčanky, ktoré sú nejakým spôsobom zapojené v tomto programe – opatrovateľky so seniormi, o ktorých sa starajú, zástupcovia dôchodcovských organizácií, či ľudia pracujúci v sociálnych službách. Cenia si terénnu opatrovateľskú službu, obedy za euro, či sociálny taxík pre seniorov. Upozornili však aj na problém zdražovania a na potrebu siete pomoci, o ktorú sa ľudia v kritickej situácii môžu oprieť. Nikto nesmie mať pocit, že sa na neho zabudlo – od toho sa odvíja súdržnosť komunít, aj naša schopnosť čeliť krízam."

Predstavitelia mesta a starostovia viacerých okolitých obcí podľa prezidentky poukazujú aj na slabý záujem štátu o samosprávy. Problémom sú rýchle legislatívne zmeny cez poslanecké návrhy, ktoré majú veľké dopady na rozpočty miest a obcí a ktoré so samosprávami neboli vopred prekonzultované. Ako príklad spomenuli vládnu novelu zákona o sociálnych službách, prijatú v decembri s účinnosťou od januára.

Prezidentka navštívila aj prevádzku najväčšieho zamestnávateľa v regióne spoločnosti Continental, ktorá zamestnáva až 5-tisíc ľudí. "S vedením spoločnosti a odborármi sme sa rozprávali o zamestnaneckej politike, o budúcnosti firmy a o environmentálnych súvislostiach jej fungovania, ktoré sú súčasťou stratégie ďalšieho rozvoja. Od hľadania alternatívnych surovín pre výrobu, výrobných procesov, až po nakladanie s odpadmi. V súvislosti s nutnosťou diverzifikovať zdroje zemného plynu, ktorá je v záujme energetickej bezpečnosti Slovenska, ma zaujímali ich krátkodobé aj dlhodobé plány. V Continental sa k tejto výzve stavajú zodpovedne a aktívne plánujú diverzifikáciu všetkých vstupných surovín, vrátane zemného plynu, ktorý je nevyhnutný pre ich technologický proces."

Podľa prezidentky je Slovensko zdravá krajina, pretože má skvelých ľudí. "Áno, máme množstvo problémov, ale v rôznych mestách Slovenska stretávam šikovných, odhodlaných a konštruktívnych ľudí. V samosprávach, v biznis sektore, medzi bežnými občanmi. V tom je sila Slovenska. Na tom stavajme."