Robme poctivo a dôsledne to, čo pomáha aj inde vo svete

Robme poctivo a dôsledne to, čo pomáha aj inde vo svete

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok 16. februára 2021 v Prezidentskom paláci odborníkov, s ktorými disktutovala o aktuálnej epidemickej situácii a jej riešení. 

Prezidentka považuje situáciu na Slovensku sa mimoriadne závažnú. "Momentálne sme na prvej priečke v počte úmrtí na COVID-19 na milión obyvateľov a už by sme určite chceli počuť dobré správy. Tou základnou, ktorú si z dnešného stretnutia odnášam je, aby sme nevenovali všetku energiu na jedno zázračné opatrenie, ale aby sme poctivo a dôsledne robili to, čo pomáha aj inde vo svete – efektívny manažment krízy, trasovanie, sekvenovanie, dostupnejšie PCR testy, dôkladná kontrola karantény, vyhodnocovanie získaných dát, kvalitná komunikácia a ochrana hraníc pred nebezpečnejšími mutáciami vírusu. Touto cestou sa z najhoršieho dostali aj iné štáty a dostaneme sa aj my."

Prezidentka zopakovala, že pandémia je výsostne odborná, a nie politická otázka. Považuje za nevyhnutné, aby vláda na aktuálnu situáciu reagovala a dodala, aby sme sa menej venovali experimentom. 

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili virológ Boris Klempa z SAV, infektologička Alena Koščálová z Univerzitnej nemocnica Bratislava, biochemik Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX, matematik Richard Kollár, Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie LF UK a Peter Visolajský z Fakultnej nemocnice Nitra.