S novým riešením obedov zadarmo je prezidentka spokojná

S novým riešením obedov zadarmo je prezidentka spokojná

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 9. júna 2021 pracovne stretla s ministrom práce, sociálnych vecía rodiny Milanom Krajniakom. 

Diskutovali spolu o obedoch zadarmo. Prezidentka koncom roka 2020 vetovala novelu zákona, na základe ktorej boli obedy zadarmo pre všetky deti zrušené. Cieľom veta, ktoré ale poslanci prelomili, bolo zabezpečiť, aby nárok na obed nestratilo žiadne z približne 47 tisíc detí, ktoré sú v riziku chudoby, ale nie sú z domácností v hmotnej núdzi. "Tieto deti by systémom prepadli. Nedostali by obed zadarmo a zároveň by ich rodičia nemali dostatočný príjem na to, aby si mohli uplatniť zvýšený daňový bonus."

Prezidentka pozorne sledovala prípravu návrhu, ktorý by odstránil túto medzeru, a komunikovala s ministrom, ako tento problém rieši. Návrh, s ktorým ju počas stretnutia oboznámil a ktorý predloží na aktuálnu schôdzu parlamentu umožní, aby si rodičia, ktorí si neuplatnia zvýšený daňový bonus, mohli uplatniť pre svoje dieťa dotáciu na obed. "S takým návrhom som spokojná, keďže nikto sitom pomoci neprepadne."