Sedem prezidentov vyjadrilo podporu novej moldavskej prezidentke

Sedem prezidentov vyjadrilo podporu novej moldavskej prezidentke

Sedem prezidentov, vrátane prezidentky SR Zuzany Čaputovej, vyjadrilo listom podporu novej moldavskej prezidentke Maii Sanduovej. 

Prezidenti Litvy, Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Poľska, Rumunska a Slovenska v liste blahoželajú novej prezidentke k jej inaugurácii do funkcie. 

"Maia Sanduová dostala silný mandát od občanov Moldavskej republiky, ktorí očakávajú zmeny, ambicióznejší reformný program, demokraciu a užšie väzby s EÚ.
V tejto súvislosti vyjadrujeme úplnú podporu Maii Sanduovej a jej úsiliu o konsolidáciu vykonávania reforiem založených na demokratických hodnotách, základných slobodách a vláde zákona. Stojíme za prezidentkou Maiou Sanduovou v jej úsilí o vytvorenie funkčného demokratického systému v Moldavskej republike, ktorý odráža vôľu občanov Moldavskej republiky. Sme tiež pripravení podeliť sa s našimi skúsenosťami s reformou a európskou integráciou, ktoré by mohli prispieť k prosperite a blahu Moldavskej republiky na jej ceste k Európskej únii. Znovu opakujeme našu neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Moldavskej republiky a európskej ceste zvolenej občanmi Moldavskej republiky." Text listu v origináli sa zobrazí kliknuntím na tento link.

List podpísali prezidentka SR Zuzana Čaputová, prezident Litvy Gitanas Nausėda, poľský prezident Andrzej Duda, estónska prezidentka Kersti Kaljulaid, rumunský prezident Klaus Iohannis, lotyšský prezident Egils Levits a prezident ČR Miloš Zeman. 

(foto: TASR)