Slovensko a Lotyšsko stoja pevne pri Ukrajine

Slovensko a Lotyšsko stoja pevne pri Ukrajine

Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval v pondelok 28. marca 2022 lotyšský prezident Egils Levits. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou diskutovali najmä o situácii v našom východnom susedstve.

Slovensko aj Lotyšsko podľa prezidentky stoja pevne pri Ukrajine, ktorá má plné právo brániť sa. "Žiaľ, vidíme rastúce množstvo civilných obetí, zničené mestá a čoraz častejšie podozrenia z vojnových zločinov, ktoré nemôžu zostať bez odozvy. Ruská agresia zasiahla životy aj našich spoločností – od veľkej vlny solidarity s tými, ktorí z Ukrajiny utekajú pred vojnou tu na Slovensko, až po občanov Ruskej federácie, ktorí cez Lotyšsko odchádzajú z Ruska, pretože vďaka krokom Putinovho režimu v ňom už nevidia svoju budúcnosť."

Prezidentka pripomenula, že Slováci aj Lotyši majú historické skúsenosti so sovietskou okupáciou, ale aj s ruskou propagandou, ktorá sa aj dnes šíri najmä na sociálnych sieťach. "Lotyšsko už v tomto smere podniklo viacero krokov na to, aby sa klamstvá o vojne nešírili cez sociálne siete, avšak s plným rešpektom pre slobodu slova a názoru. Je to jedna z oblastí, kde aj Slovensko potrebuje spraviť viac a tu vidím priestor pre ďalšiu výmenu skúseností."

Prezident Levits podľa prezidentky ocenil prácu našich príslušníkov ozbrojených síl v Lotyšsku, ktorí už piaty rok pôsobia v spoločnej bojovej skupine s ďalšími deviatimi spojencami v rámci tzv. predsunutej prítomnosti. V týchto dňoch sa podobná skupina formuje aj na Slovensku. 

Podľa prezidentky si všetci želáme, aby na Ukrajine čo najskôr opäť zavládol mier a stabilita a aby sa náš sused čo najskôr začlenil aj medzi členov Európskej únie. "Bezpečnostné usporiadanie Európy nemôžu určovať diktátori ako Putin alebo Lukašenko, pretože každý štát má právo slobodne si vybrať svoje smerovanie. Ruský a bieloruský režim musia pochopiť, že ubližujú nielen miliónom nevinných ľudí na Ukrajine, ale aj vlastným občanom, z ktorých mnohí sa s touto vojnou nestotožňujú, ale vďaka krokom ich politického vedenia budú celé generácie znášať jej priame aj nepriame následky."