Slovensko a Poľsko stoja za Ukrajinou

Slovensko a Poľsko stoja za Ukrajinou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu 11. mája 2022 v Prezidentskom paláci prijala poľského prezidenta Andrzeja Dudu pol roka po jeho oficiálnej návšteve Slovenska v súvislosti so zintenzívňovaním našich vzťahov v čase ruskej invázie na Ukrajinu.

Prezidentovi aj všetkým občanom Poľska prezidentka poďakovala za spoluprácu, ktorú v tejto novej bezpečnostnej situácii máme: náš severný sused nám totiž bude pomáhať aj s ochranou nášho vzdušného priestoru. "Som rada, že si už čoskoro budeme vedieť pomôcť aj v diverzifikácii dodávok plynu, a to vďaka novému plynovému prepojeniu medzi našimi krajinami. Slovensko aj Poľsko sú dobrí susedia Ukrajiny. Poskytujeme pomoc tým, ktorých vojna vyhnala zo svojich domov."

V počte utečencov, ktorí k nám prichádzajú, sme na tom pri prepočte na počet obyvateľov podľa prezidentky podobne ako Poľsko. Obe naše krajiny pomáhajú Ukrajine aj vojensky – pre Slovensko je to najväčší objem vojenskej pomoci v histórii a v prepočte na obyvateľov sme opäť spolu s Poľskom na vrchných priečkach medzi štátmi, ktoré takúto pomoc poskytujú. "Budúcnosť Ukrajiny vidíme v Európskej únii. Pre nás to nie je fráza, sami sme si prešli zložitým vývojom v deväťdesiatych rokoch a vieme, aký dôležitý bol pre nás prísľub, že do EÚ raz vstúpime. Navrhla som preto poľskému kolegovi, aby sme spoločne komunikovali s krajinami, ktoré perspektívu členstva Ukrajiny v EÚ zatiaľ vidia inak."

Prezidenti sa zhodujú na tom, že Rusko musí nezmyslenú vojnu na Ukrajine zastaviť čo najskôr, preto prijímajú obe krajiny tvrdé sankcie. Týka sa to aj ropného embarga – tu žiaľ Slovensko dlhodobo nediverzifikovalo dodávky ropy, a preto sme dnes v zraniteľnejšej a závislejšej pozícii voči Rusku. "Potrebujeme využiť každý jeden deň prechodného obdobia, o ktorom rokujeme, na to, aby sme posilnili našu energetickú nezávislosť, získali iných dodávateľov a investovali do zníženia spotreby fosílnych palív a zvýšenia využívania obnoviteľných zdrojov energie. Zhodli sme sa tiež, že postoj premiéra Orbána k tomuto konfliktu či k sankciám je pre nás sklamaním, lebo prispieva k oslabeniu európskej jednoty. Ide tak aj proti pôvodnému zmyslu V4, ktorým bolo práve znovuzjednotenie Európy."