Slovensko je pre Nemecko konštruktívny a proeurópsky partner

Slovensko je pre Nemecko konštruktívny a proeurópsky partner

Prezidentka Zuzana Čaputová privítala vo štvrtok 2. septembra 2021 na oficiálnej návšteve SR nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Nemecko je pre nás podľa prezidentky strategický a mimoriadny ekonomický partner. Na Slovensku pôsobí viac ako 500 nemeckých firiem s ročným obratom 22 miliárd eur, ktoré zamestnávajú takmer 150 tisíc ľudí. "Nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera považujem za svojho priateľa. Som veľmi rada, že som ho mohla opäť osobne privítať v Bratislave."

Podľa prezidentky je pre nás stav nemeckej ekonomiky barometrom a automaticky sa premieta aj do tej našej. Nemecko je tiež určujúci hráč v EÚ, ktorý v rámci V4 vníma Slovensko ako konštruktívneho a proeurópskeho partnera.

S prezidentom Steinmeierom sa prezidentka rozprávala o vnútropolitickom vývoji v našich krajinách. "Poďakovala som mu za solidaritu a pomoc, ktorú Nemecko poskytlo Slovensku počas najťažšej fázy pandémie. Hovorili sme tiež o fenoméne extrémizmu či nenávistnej komunikácie na sociálnych sieťach, ktoré prispievajú k ďalšiemu rozdeľovaniu nielen našej spoločnosti. Rozprávali sme sa aj o plánoch našich krajín stať sa klimaticky neutrálnymi a o tom, ako tieto ciele reflektuje slovenský Plán obnovy. Nevyhli sme sa ani ťažším témam, plynovodu Nord Stream 2, či zhoršujúcej sa situácii v Afganistane."

Prezidentka nemeckého prezidenta informovala, že Slovensku sa napriek mimoriadne komplikovanej bezpečnostnej situácii podarilo evakuovať z Afganistanu takmer 40 ľudí, najmä žien a detí, ktoré majú blízke vzťahy s našou krajinou. "Potrebujeme sa však zamyslieť aj nad poučeniami, ktoré nám naše pôsobenie a nezvládnutý odchod spojencov z Afganistanu priniesol."

Nemecký prezident sa spolu s prezidentkou SR popoludní zúčastnil na diskusii organizácie Globsec o súčasných výzvach pre demokraciu. Večer sa hlavy štátov stretli na jazzovom koncerte v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice v Bratislave. 

Oficiálny uvítací ceremoniál: 


Záznam spoločnej tlačovej konferencie: 

Záznam diskusie Globsec: