Slovenský a švajčiarsky prezident diskutovali o obchode a bezpečnosti

Obrana a bezpečnosť
Slovenský a švajčiarsky prezident diskutovali o obchode a bezpečnosti

Prezident Andrej Kiska v pondelok privítal spolkového prezidenta Švajčiarskej konfederácie Johanna N. Schneidera-Ammanna na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky.

Vzhľadom na to, že švajčiarsky prezident je zároveň ministrom hospodárstva, vzdelania a výskumu, veľká časť vzájomnej diskusie bola venovaná práve týmto témam.

„Školstvo a vzdelávanie je cestou k tomu, aby sme mali do budúcna viac pracovných príležitostí. Školstvo je možno jednou tém, na ktoré aj z pohľadu Európskej únie trochu zabúdame,“ povedal Andrej Kiska s tým, že Švajčiarsko môže byť pre Slovensko príkladom v oblasti technického školstva.

V sprievode švajčiarskeho prezidenta pricestovala aj podnikateľská delegácia, ktorá sa spoločne s prezidentmi zúčastnila na slovensko-švajčiarskom inovačnom fóre. Vzájomný obchod medzi Slovenskom a Švajčiarskom narástol za ostatných päť rokov takmer o 80 percent a dosiahol úroveň zhruba 1,5 miliardy eur. Podľa Andreja Kisku sú to výborné čísla, ale vždy je čo zlepšovať.

„Švajčiarsko je súčasťou Schengenu. Európska únia je pre Švajčiarsko najväčším obchodným partnerom. Švajčiarsko je veľmi aktívne zapojené do vedecko-technických projektov Európskej únie. Švajčiarsko je veľkým investorom v Európskej únii. A preto je našou úlohou aj počas predsedníctva, ak existujú nejaké otvorené otázky, spraviť všetko pre to, aby sme tú našu pozíciu čestného sprostredkovateľa, uvážlivého moderátora využili na to, aby naše vzťahy so Švajčiarskom boli vždy na absolútne dobrej úrovni,“ povedal prezident Kiska s tým, že vzájomné vzťahy Európskej únie a Švajčiarska sú obojstranne nesmierne výhodné.

Rokovania sa dotkli aj bezpečnostnej situácie v Európe a vo svete. „Aj Švajčiarsko veľmi citlivo vníma zmeny bezpečnostnej situácie v Európe a to, že došlo k porušeniu základného medzinárodného práva,“ upozornil Andrej Kiska. „Môžem povedať, že vnímame rovnako bezpečnostné ohrozenie v Európe, hoci máme rozdielne bezpečnostné garancie.“

„Slovensko je členom Aliancie, Švajčiarsko s Aliancou spolupracuje, ale Švajčiarsko sa opiera o svoju dlhoročnú tradíciu medzinárodne uznávaného statusu neutrálnej krajiny. Treba však povedať, že tento status neutrálnej krajiny dopĺňa skutočne úctyhodným rozpočtom pre armádu, ktorý je na ročnej báze viac ako päťnásobne vyšší ako na Slovensku, a takisto aj švajčiarske ozbrojené sily majú desaťnásobné viac vojakov ako naše,“ doplnil prezident Kiska.