Spája nás ochrana životného prostredia a chceme silnú Európu

Spája nás ochrana životného prostredia a chceme silnú Európu

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila Rakúsko.

Návšteva Viedne má pre Slovákov a rovnako tak pre mňa vždy špecifickú atmosféru. Je to dané blízkosťou našich hlavných miest, ktorá je aj na Európu naozaj výnimočná. Aj našou spoločnou históriou, a pre mnohých osobnými spomienkami či pocitmi. 

V ťažkom období totality bolo pre nás Rakúsko pohľadom na slobodný svet. Dôkazom a nádejou, že existuje, aj keď sme sa ho nemohli kvôli ostnatému drôtu dotknúť. O to viac si dnes vážim a uvedomujem, aké vzácne je, že tu dnes môžem stáť a poďakovať sa Vašej krajine za podanie ruky pred 30 rokmi. Za otvorenie hraníc našim občanom, čo tiež významne prispelo k pádu Železnej opony a návratu slobody a demokracie do našej časti Európy. Chcem vás uistiť, že Slovensko nezabúda a nesmierne si vaše vtedajšie rozhodnutia váži.
Aj preto je dnes našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme si našu slobodu chránili. Som presvedčená, že vieme ponúknuť našim občanom alternatívu, ktorá prináša slušnosť, spravodlivosť a vecný tón v politike bez nenávisti, neznášanlivosti a populizmu.

A na tom sme sa s pánom prezidentom zhodli. Rovnako ako na tom, že dnes naše národy spája oveľa viac než len spoločná hranica. Sme v našom regióne najviac integrované európske krajiny. Naše bilaterálne vzťahy sú aj vďaka členstvu v Európskej únii najlepšie od ich vzniku. A nie sú to len slová, ale množstvo konkrétnych projektov v infraštruktúre, kultúre, vzdelávaní, ako aj veľmi intenzívna hospodárska spolupráca. Veď rakúske firmy dnes dávajú prácu viac ako 45 tisíc ľuďom na Slovensku. A ďalšie tisíce Slovákov a Sloveniek našlo uplatnenie tu v Rakúsku.

Samozrejme, existujú otázky, na ktoré máme odlišný názor. Ale je dôležité, že aj v nich dokážeme komunikovať vecne a pokojne, s úprimnou snahou hľadať spoločné riešenia. Osobne budem dbať na to, aby sme vo vzájomnej dôvere a otvorenosti v našich vzťahoch aj naďalej pokračovali.
Pretože vnímam naše vzťahy ako prirodzené spojenectvo v našom regióne, ktoré je založené na spoločnom záujme prehlbovať a posilňovať Európsku úniu. Považujem toto spojenectvo za veľmi dôležité najmä v čase, kedy sa opäť objavujú snahy o nové delenia.

Nie je tajomstvom, že nás s pánom prezidentom spája spoločný záujme o ochranu životného prostredia. Hovorili sme veľmi konkrétne o budúcej spolupráci. Som veľmi rada, že som sa mohla pripojiť k iniciatíve pána prezidenta, ktorá vyzýva na posilnenie ambícií v boji proti klimatickej kríze. Obidve naše krajiny sa tiež ako jediné v celom regióne prihlásili k bezuhlíkovej budúcnosti do roku 2050 a prijímajú konkrétne opatrenia. Myslím, že sme s pánom prezidentom našli veľkú zhodu v tom, že chceme našu osobnú spoluprácu v tejto oblasti ďalej rozvíjať.

No zároveň si uvedomujeme, že transformácia na moderné a klimaticky udržateľné hospodárstvo bude vyžadovať viac než len zmenu v technológiách, priemysle alebo energetike. Potrebujeme zmierniť sociálne dopady na našich obyvateľov. A tiež posilnenie sociálnej stability pre všetkých občanov Európskej únie, bez ohľadu na to, v ktorej členskej krajine pracujú. Lebo to je dnes to, čo našich občanov trápi. Som presvedčená, že takéto opatrenia sú efektívnou odpoveďou aj na súčasný nárast populizmu a extrémizmu v Európe.
Pán prezident, ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za dnešné prijatie. Teším sa na pokračovanie našej spolupráce, a takisto na Vašu návštevu Slovenska, na ktorú Vás srdečne pozývam.