Starostlivosť o seniorov sa zlepšuje aj vďaka práci ombudsmanky

Starostlivosť o seniorov sa zlepšuje aj vďaka práci ombudsmanky

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v piatok 11. marca 2022 spolu s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou zariadenie pre seniorov Dobrý domov v Santovke. 

Zhodli sa, že toto zariadenie môže byť príkladom, ako rozvíjať dlhodobú starostlivosť o seniorov na celom Slovensku. Práve úrad obmudsmanky sa tejto problematike venuje systematicky a dlhodobo a pred niekoľkými rokmi navrhol pri námatkových kontrolách sériu zlepšení aj v tomto zariadení. Prezidentka pripomenula, že väčšina verejných zariadení pre seniorov na Slovensku sa stále nachádza v nevyhovujúcich budovách a ocenila, že vedenie domova v Santovke aj miestna samospráva boli otvorení zmenám, nezľakli sa rôznych prekážok a využili prostriedky z európskych zdrojov na deinštitucionalizáciu.

"Staroba by mala byť dôstojná. Zariadenie pre seniorov v Santovke je asi najkrajšie z podobných zariadení, ktoré som navštívila. Klienti si pochvaľujú nielen prostredie, ale aj profesionalitu a ústretovosť personálu.
Viacerí z nich tak už bývajú v novovybudovaných domčekoch, kde majú súkromie a vďaka moderným technológiám sa môžu cítiť bezpečne. Aj vďaka pani ombudsmanke a jej úradu však vidieť posun k lepšiemu. Jej prácu počas celého funkčného obdobia pri riešení problémov bežných ľudí vnímam nanajvýš pozitívne. Keďže jej funkčné obdobie sa čoskoro končí, dnes som sa jej aj osobne poďakovala."