Ste hrdinami dnešných dní, odkázala prezidentka zdravotníkom

Domáca politika
Ste hrdinami dnešných dní, odkázala prezidentka zdravotníkom

Prezidentka Zuazana Čaputová sa vo štvrtok 12. marca 2020 vyjadrila k aktuálnej situácii v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku. Vo vyhlásení uviedla, že celé ľudstvo čelí nebývalej výzve, že naše generácie nič podobné nezažili, že sme vystavení novej skúške. 

"Vývoj, ktorý sledujeme v okolitých krajinách nám ukazuje, že musíme reagovať hneď, spolu a  veľmi zodpovedne. Sama som dcérou rodičov v rizikovom veku a matkou detí. Chápem, že môžete prežívať obavy o svojich blízkych a seba. Situáciu na Slovensku však môžeme zvládnuť iba vtedy, ak sa k nej každý z nás postaví zodpovedne. Buďme disciplinovaní a obmedzme svoje kontakty na nevyhnutné minimum. Myslime na to, že svojou prípadnou ľahkovážnosťou a ignorovaním odporúčaní môžeme ohroziť nielen seba, ale hlavne ľudí okolo nás. A možno najviac tých, na ktorých nám najviac záleží – svoje rodiny, blízkych, priateľov."

Prezidentka zdôraznila, že osobitnú pozornosť si zaslúžia seniori, pretože sú najzraniteľnejšou skupinou ľudí a potrebujú našu pomoc. "Spýtajme sa ich a pomôžme im, aby sa sami nemuseli vystavovať riziku, ktoré by pre nich mohlo mať fatálne dôsledky."

Podľa prezidentky v súčasnosti veľmi potrebujeme zomknutie a spoluprácu. Vyzvala politikov, aby odložili osobné spory a predbežné hodnotenia ohľadom zodpovednosti. "Prvoradou a najväčšou úlohou týchto dní je zabezpečiť zdravotníkom všetko, čo potrebujú - venujme sa prosím, najmä tomu. Apelujem na všetkých zodpovedných, aby boli otvorení radám odborníkov.  Aby krízový štáb fungoval nielen ako miesto prijímania rozhodnutí, ale aj operatívne vydával pokyny všetkým, ktorí ich naliehavo potrebujú: lekárom, úradom, samospráve  aj občanom. Kým sa nesformuje nová vláda, úradujúci kabinet má plnú legitimitu a zodpovednosť."

Prezidentka sa osobitne prihovorila zdravotníckemu personálu. "Ste hrdinami dnešných dní. Na vás sa budú obracať občania s dôverou. Viem, že pracujete v najrizikovejšom prostredí a budete  pracovať možno aj na hranici fyzického aj psychického vyčerpania. Viem, že vaša situácia nie je ľahká, že vaše zabezpečenie a ochrana nie sú ideálne, ale dúfam, že sa vláde podarí  čoskoro situáciu zlepšiť. Spoliehame sa na vašu prísahu, ktorou ste svoj život zasvätili službe ľuďom, ktorí potrebujú pomoc.  Veľmi si želám, aby sa občania k vám správali s rešpektom a uznaním, ktoré si zaslúžite."

Na záver prezidentka pripomenula, že všetkých nás čaká skúška, s kontúrami ktorej sa iba oboznamujeme. "Tvoríme jeden štát, jedno obyvateľstvo, jedno ľudské spoločenstvo. V ťažkých chvíľach nám pomôže iba zodpovednosť a spolupráca. Ak sa zomkneme, zvládneme to."

Celý text vyhlásenia prezidentky je dostupný tu.