Prezidentka sa stretla so slovenskými europoslancami

Prezidentka sa stretla so slovenskými europoslancami

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 10. júla 2020 v Prezidentskom paláci stretla so slovenskými europoslancami, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou.“ 

Prijatie sa uskutočnilo vo veľmi dôležitom čase, kedy sa Slovensko pripravuje na to, že v najbližších 7 rokoch bude môcť čerpať bezprecedentne vysoké prostriedky EÚ, vo výške viac ako 20 mld. eur. "Nemôžeme si dovoliť strácať čas, pretože podobná príležitosť sa v najbližších rokoch nezopakuje. Patríme medzi krajiny s najnižšou schopnosťou čerpať eurofondy a mnohokrát aj s otáznou využiteľnosťou. Dnes stojíme pred úlohou vyčerpať ich výrazne viac a ešte k tomu na dobré veci." 

Medzi prioritami, ktoré sa v diskusii s poslancami objavovali, boli predovšetkým otázky súvisiace s klimatickou zmenou, podporou vedy, výskumu a vzdelávania, rovnako tak podpora zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, ale aj odstraňovanie starých environmentálnych záťaží, energetiky a celkovej zmeny skladby nášho priemyslu smerom viac k inovatívnej a zelenej ekonomike. "Nad tým všetkým je však potreba reformy právneho štátu, pretože bez vyššej vymožiteľnosti práva nám ani reformy v jednotlivých segmentoch spoločnosti nepomôžu k očakávanej zmene. Úlohou vlády je do konca októbra predložiť zoznam priorít a reformný plán na využitie prostriedkov z Fondu obnovy v predpokladanej výške 8 mld. eur, ktoré najlepšie prispejú k transformácii našej spoločnosti na zelenšiu, digitálnejšiu a inovatívnejšiu. Rovnako dôležitou úlohou je pripraviť aj mechanizmus ich prerozdelenia, aby bol rýchlejší a flexibilnejší, ako je tomu pri čerpaní eurofondov dnes. A potrebné je tiež pomenovať zodpovednosti vlády a jednotlivých ministrov za celý tento proces." 

Podľa prezidentky do procesu európskej pomoci potrebujeme zapojiť najlepšie mozgy – aby pripravovali jednotlivé reformy, aby urýchlili procesy čerpania prostriedkov, ale aj aby predkladali zmysluplné projekty. "Dnes, v čase koronakrízy sa vracia na Slovensko veľa šikovných ľudí, ktorí majú skúsenosti aj vlastný kapitál, a je len na nás, či ich tu dokážeme udržať, alebo zase odídu do sveta. Teší ma, že aj podľa našich europoslancov je dnes Slovensko v Európe vnímané pozitívne. Dôležité pre budúcnosť však je, aby sme boli ešte čitateľnejší a spojenectvá hľadali na hodnotovej báze naprieč EÚ a aj mimo V4." 

Poslancom sa prezidentka poďakovala za ich veľmi dôležitú iniciatívu a aj za to, že v téme európskej pomoci sa dokážu spájať naprieč politickým spektrom a príslušnosťou k politickým frakciám. "Verím, že podobne tomu bude aj na národnej úrovni - vo vláde a v parlamente - a ja z pozície prezidentky sa tomu aj naďalej budem snažiť napomáhať."