Talentovaných mladých ľudí musíme motivovať k návratu na Slovensku

Talentovaných mladých ľudí musíme motivovať k návratu na Slovensku

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 3. novembra 2021 na záver zahraničnej pracovnej cesty stretla v Edinburgu so slovenskými študentami škótskych univerzít. 

Diskutovali spolu o tom, čím žijú, čomu sa venujú, čo im robí radosť a čo ich naopak trápi. "Naši študenti a študentky v Škótsku robia Slovensku veľmi dobré meno. Ich odpoveď na otázku, či sa plánujú vrátiť domov nebola práve veselá. Väčšina z nich zvažuje skôr zostať v zahraničí a iba menšia skupina naozaj uvažuje o návrate."

Dôvodom podľa prezidentky nie je iba výška platu a množstvo pracovných benefitov, ktoré im Škótsko ponúka. Viacerí z nich spomínali aj netolerantnosť, veľký vplyv dezinformácií a krehkú politickú situáciu na Slovensku. "Celková atmosféra na Slovensku pre nich vôbec nie je lákavá na to, aby ju vymenili za životné podmienky, ktoré im ponúka zahraničie. O tomto probléme vieme dlhodobo, ale stále nenachádzame účinný spôsob, ako to zmeniť. Je to výzva pre celú spoločnosť, aby sme Slovensko ďalej nerozdeľovali a svojím dielom prispeli k upokojeniu vášní. Aby sa takíto talentovaní ľudia, ktorých tu tak veľmi potrebujeme, chceli vrátiť domov."