Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha

Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 20. apríla 2022 počas prvého dňa oficiálnej návštevy Talianska stretla s prezidentom Sergiom Mattarelom. 

Diskutovali o vzájomných vzťahoch, aktuálnom vývoji na Ukrajine, dopadoch vojny na obe krajiny, ale aj o potrebe ďalej chrániť hodnoty demokracie a právneho štátu v rámci Európskej únie. Podľa prezidentky sa Taliansko pre nás stáva čoraz dôležitejším partnerom na pôde Európskej únie a NATO. "Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha. Solidaritu našej spoločnosti a občianskeho sektora s tými, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, oceňujú o to viac, že sami sa s náporom utečencov už dlhodobo vyrovnávajú. S talianskym prezidentom Mattarellom sa zhodujeme na potrebe humanitárnej, ekonomickej aj vojenskej pomoci Ukrajine a tiež na tom, aby čo najskôr mohla získať status kandidátskej krajiny do EÚ."

Hlavy štátov sa v rámci rokovaní venovali aj otázkam právneho štátu a vymenili si skúsenosti z boja proti korupcii. "Naše krajiny si môžu byť v tomto smere inšpiráciou – Taliansko má efektívnu kontrolu využívania eurofondov, pre nich je zase zaujímavý náš register konečných užívateľov výhod a register partnerov verejného sektora, ktoré pomohli obmedziť priestor na pranie špinavých peňazí. Dnes môže napomôcť efektívnemu vymáhaniu sankcií, ktoré sme na Rusko a jeho oligarchov uvalili."

Prezidentka zdôraznila, že obe krajiny majú pred sebou ďalšiu veľkú výzvu: diverzifikovať dodávky plynu a energií. Podľa nej je to aj príležitosť znížiť našu celkovú závislosť na fosílnych palivách a prejsť na nízko-emisné zdroje energie. "V Taliansku má Slovensko silného partnera a priateľa. Je siedmym najvýznamnejším exportným trhom pre Slovensko a zároveň je šiestym najväčším importným partnerom. Dôležité však je, že významnú zhodu nachádzame aj v pohľade na európske politiky a európsku bezpečnosť. Rokovanie s prezidentom Mattarellom blízkosť našich krajín potvrdilo a dalo impulz novej spolupráci."

Prezidentka sa v Ríme neskôr stretla aj s predsedníčkou Senátu Talianskej republiky Mariou Casellati. "Zhodli sme sa, že v situácii, v ktorej sa Európa nachádza po agresii Ruska voči Ukrajine, potrebujeme v rámci Únie zhodu a jednotu. Všetky stretnutia, ktoré som s predstaviteľmi Talianska mala počas oficiálnej návštevy, túto názorovú a hodnotovú zhodu potvrdili."

Okrem toho sa prezidentka zúčastnila aj na slávnostnej premiére opery Tosca v divadle San Carlo v Neapole, ktorú dirigoval svetoznámy slovenský dirigent Juraj Valčuha, ktorý pôsobí aj ako hudobný riaditeľ neapolskej opery a od začiatku aktuálnej sezóny je aj hudobným riaditeľom Houstonskej filharmónie. "Vždy ma poteší, keď stretnem v zahraničí úspešných Slovákov. Takým je aj dirigent Juraj Valčuha. Pod jeho taktovkou zaznelo vo svete už množstvo operných diel. Dirigoval Bohému, Carmen, Fausta a včera v neapolskom divadle Teatro di San Carlo, kde pôsobí ako hudobný riaditeľ, dirigoval premiéru Pucciniho opery Tosca. Skvelé predstavenie, ktoré bude robiť dobré meno aj Slovensku!"