Ľudia z regiónu Rimavskej Soboty nemôžu mať pocit, že sa na nich zabudlo

Ľudia z regiónu Rimavskej Soboty nemôžu mať pocit, že sa na nich zabudlo

Prvý regionálny výjazd prezidentky Zuzany Čaputovej po uvoľnení opatrení je venovaný sociálnym otázkam. 

Prezidentka sa počas pracovnej cesty zaujíma o sociálno-ekonomickú situáciu v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad. V utorok 1. júna 2021 navštívila Rimavskú Sobotu a Jelšavu.  

"Išla som za ľuďmi, Slovákmi a Maďarmi žijúcimi v regióne Rimavskej Soboty a Jelšavy, ktorí trpia najväčšou nezamestnanosťou. Ľuďom tu chýbajú pracovné príležitosti, alebo často majú prístup len k práci, ktorá ich nedokáže dôstojne uživiť. Pre niektorých to znamená aj nevyhnutnosť cestovať za prácou mimo Slovenska. Tí, ktorí v regióne Rimavskej Soboty žijú, či už sú slovenskej alebo maďarskej národnosti, nemôžu mať naďalej pocit, že sa na nich zabudlo.“

Prezidentka si počas prvého dňa pracovnej cesty prezrela miesto výstavby nového priemyselného parku v Rimavskej Sobote, ktorý môže dať prácu viac ako 500 ľuďom a navštívila aj miestny Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sa stretla s jeho zamestnankyňami a zamestnancami. Zdôraznila, že aj oni majú za sebou náročné mesiace, keďže boli dôležitým kontaktným bodom pre ľudí, ktorých pandémia pripravila o prácu a zhoršila im životné podmienky. 

„Hovorili sme aj o príčinách nezamestnanosti v tomto regióne – zlom dopravnom spojení, odchodom veľkých zamestnávateľov z územia, no zároveň sme hovorili aj o nových možnostiach, ktoré sa tu črtajú." 

Prezidentka sa stretla aj s opatrovateľkami z regiónu, ktoré pravidelne cestujú za prácou do zahraničia a upozornila na potrebu zlepšiť podmienky pre ich prácu na Slovensku. 

„Počula som silné osobné príbehy od žien, často matiek samoživiteliek. Väčšina z nich sa pri opatrovaní seniorov našla. Práca ich veľmi baví a uživia seba aj svoje rodiny. Ale cena, ktorú za to platia ony a ich blízki, je vysoká. Nový zákon o dlhodobej starostlivosti o seniorov by mohol umožniť aj lepšie pracovné podmienky pre opatrovateľky a vytvoriť priestor, aby ženy nemuseli opúšťať svoje rodiny, boli na blízku svojim, často ešte malým deťom a starali sa o ľudí, ktorí to potrebujú doma, na Slovensku.“

V Jelšave prezidentka navštívila Kaštieľ Coburgovcov a Slovenské magnezitové závody. Hoci mesto podľa prezidentky čelí možno najkomplikovanejšej sociálnej a ekologickej situácii v regióne, stretla v ňom ľudí s energiou a odhodlaním zmeniť veci k lepšiemu.

„Mesto má rozvojové plány spojené s kaštieľom Coburgovcov, na ktoré sa im aktuálne podarilo získať časť financovania, no ďalšie peniaze budú ešte potrebovať. Pri obnove kaštieľa som videla výsledok práce ľudí, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní. Slovenské magnezitové závody sú významným zamestnávateľom v regióne. Peniaze z ťažby nerastov by sa však mali výraznejšie vracať do regiónu, v ktorom sa ťažba uskutočňuje. Plne v tomto podporujem návrh primátora Jelšavy.“