Výzvou pre armádu je podľa prezidentky transparentnosť

Výzvou pre armádu je podľa prezidentky transparentnosť

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 30. januára 2020 zúčastnila na Veliteľskom zhromaždení náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom a náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom. V rámci zhromaždenia vyhodnotili rok 2019 a odprezentovali úlohy na rok 2020.

Prezidentka v príhovore ocenila dobré meno ozbrojených síl doma aj v zahraničí. "Nielen ja, ale všetci občania Slovenska majú preto dôvod byť na vás a vašich kolegov hrdí. Za to všetko, čo pre Slovensko a jeho občanov doma i v zahraničí robíte, vám úprimne ďakujem. Ďakujem vám za službu, ktorú odvádzate, aj za to, že pri nej zotrvávate aj v podmienkach, ktoré by iných už možno dávno odradili."

Prezidentka pripomenula aj výzvy, pred ktorými ozbrojené sily stoja. "Ak sa bude nárast rozpočtu, tak ako doteraz, sústreďovať len na modernizáciu a aktuálne aktivity, operačná pripravenosť sa nezlepší. A potom budú na mieste otázky o efektívnosti zvyšovania výdavkov na obranu. Našim cieľom nemôžu byť čiastkové pozitívne výsledky a fotografie pri novej technike, ale dosiahnutie úrovne operačnej pripravenosti v súlade so štandardmi NATO."

Podľa prezidentky sa modernizácia, žiaľ, stala asi verejne najkritizovanejšou oblasťou života ozbrojených síl. "Nemyslím, že k tomu došlo preto, lebo niekto chce ozbrojeným silám úmyselne škodiť. Kritika, vyplynula z toho, že nákupy novej techniky sprevádzali otázniky, na ktoré verejnosť, nielen široká, ale ani odborná, nedostávali vždy vyčerpávajúce a dôkladné odpovede. Pritom ide o legitímne otázky. Jednoducho, chýbala transparentnosť, chýbala odborná verejná debata. Preto dnes nevieme, akú techniku ozbrojené sily v konečnom dôsledku dostanú. Či to budú vozidlá 8x8, 4x4 alebo radary. Pretože niektoré obstarávania boli zablokované politicky pre netransparentnosť alebo pre podozrenia z neefektívnosti a iné pozastavili príslušné kontrolné úrady. Žiaľ, obeťou týchto nezvládnutých postupov sú ozbrojené sily."

Celý príhovor prezidentky je dostupný tu