Z. Čaputová a B. Pahor otvorili slovensko-slovinské biznis fórum

Z. Čaputová a B. Pahor otvorili slovensko-slovinské biznis fórum

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident Slovinska Borut Pahor otvorili v stredu 22. júla 2020 slovensko-slovinské podnikateľské biznis fórum. Jeho nosnou témou boli inovácie v ekonomike. 

Cieľom iniciatívy prezidentky SR je vytvoriť priestor pre aktívnejšiu spoluprácu a nové príležitosti pre slovenských podnikateľov v odvetviach, ktoré sú kľúčové pre modernizáciu našej krajiny. Témy ako obehová ekonomika, čistá mobilita alebo digitalizácia by podľa prezidentky mali patriť medzi priority Slovenska v najbližších rokoch, ak chceme naplno využiť historickú príležitosť, ktorá sa nám ponúka v rámci európskeho plánu obnovy. 

Na biznis fóre, ktoré sa konalo v kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, sa prezentovali firmy podnikajúce v oblastiach elektromobility a nabíjacej infraštruktúry, ekologickejšej výrobe materiálov a plastov, nakladania s odpadmi, automatizácii a digitalizácii. Priestor dostalo približne 30 slovenských a slovinských firiem a združení. Spolu s nimi sa na podujatí zúčastnili aj vedci zo Slovenskej akadémie vied a slovinského Inštitútu Jožefa Štefana, a takisto predstavitelia národných platforiem (Circular Slovakia a SRIP). Prítomní boli aj zástupcovia slovinského prístavu Koper, ktorý je kľúčovým logistickým bodom pre slovenský export do sveta. 

Prezidentka v príhovore uviedla, že spoločnosť sa pomaly spamätáva z pandémie a súvisiacich opatrení, ale naše ekonomiky a podnikanie vstupujú do jedného z najnáročnejších období. Podľa nej sa ekonomicky výhodné a environmentálne udržateľné riešenia nevylučujú. Keďže Slovensko ani Slovinsko nie sú geograficky najväčšími alebo ekonomicky najsilnejšími krajinami musia byť podľa prezidentky inovatívnymi, spolupracovať a učiť sa od seba navzájom.