Zuzana Čaputová prijala laureátov vojenského činu roka, sú podľa nej príkladom

Zuzana Čaputová prijala laureátov vojenského činu roka, sú podľa nej príkladom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si želá, aby príklad, aký svojimi činmi dávajú laureáti ocenenia Vojenský čin roka 2018, nasledovalo čo najviac príslušníkov Ozbrojených síl SR. Povedala to po stretnutí s ocenenými v priestoroch Prezidentského paláca.

"Pri tejto príležitosti sa vám chcem poďakovať predovšetkým za činy, vďaka ktorým ste svoje ocenenie získali. Za to, že ste po nehode pomohli zachrániť život človeka, že pravidelne organizujete zbierku finančných prostriedkov pre detskú fakultnú nemocnicu, že ste sa zaslúžili o zrekonštruovanie vojenského cintorína, že ste dlhé roky darcom krvi a vediete k tomu aj ďalších príslušníkov armády. Za to všetko vám právom patrí uznanie a moje poďakovanie ako hlavnej veliteľky ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Na to, aby ste vy mohli vykonávať svoje povolanie, ste museli zložiť vojenskú prísahu. Zaviazali ste sa, budete verní republike, že budete brániť slobodu, nezávislosť, zvrchovanosť a celistvosť republiky. Súčasťou vašej prísahy bol aj záväzok, že pri jej plnení vynaložíte všetky svoje sily a schopnosti a keď to bude nevyhnutné, tak nasadíte aj svoj život. Vážim si, že ste sa rozhodli zasvätiť svoj život službe a svojimi príkladnými činmi ste preukázali, že svoju službu nevykonávate len v pracovnom čase, ale je to pre vás spôsob života.

Naša spoločnosť veľmi potrebuje, aby inštitúcie a verejní činitelia mali dôveru verejnosti. Teší ma, že ste svojimi skutkami napomohli tomu, aby si naši ľudia uvedomili, že profesionálnym vojakom môžu plne dôverovať. Veľmi by som si želala, aby príklad, ktorí ste dali, nasledovalo čo najviac príslušníkov  Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Dnes som tu mohla privítať vojaka druhého stupňa,  čatára, generálporučíka a podplukovníka, ale som presvedčená, že jedno máte spoločné: spája vás oddanosť vlasti a oddanosť službe. Ďakujem vám za to. Som na vás hrdá."

foto: tasr