Úvod Oficiálny program Krátke správy
09.12.2020

Reforma justičných inštitúcii je dôležitý krok k posilneniu spravodlivosti

Schválenú reformu dôležitých justičných inštitúcií považuje prezidentka Zuzana Čaputová za jeden z najdôležitejších krokov ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a aj celej vlády. "Som rada, že striktné pravidlá pri kreovaní Súdnej rady, prísnejšie posudzovanie majetkových pomerov sudcov alebo zriadenie Najvyššieho správneho súdu, ktorý by sa mal stať disciplinárnym súdom pre sudcov, prokurátorov a ďalšie právnicke profesie, dnes veľkou väčšinou schválili poslanci parlamentu."
04.12.2020

Prezidentka podpísala 13 zákonov

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v piatok 4.decembra 2020 13 zákonov. Ich zoznam je dostupný v sekcii Podpísané a vrátené zákony
03.12.2020

Prezidentka víta, že kandidáta na generálneho prokurátora zvolili v prvej voľbe

Prezidentka v reakcii na voľbu kandidáta na post generálneho prokurátora uviedla, že generálny prokurátor je pre výkon spravodlivosti jedna z najdôležitejších funkcií v štáte. Prezidentka víta, že voľbe kandidáta do tejto funkcie predchádzalo verejné vypočutie všetkých prihlásených a že parlament kandidáta zvolil hneď v prvej voľbe. O ďalších krokoch bude prezidentka informovať, keď jej bude oficiálne doručený výsledok voľby.
30.11.2020

Prezidentka podpísala zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 30. novembra 2020 podpísala zákon z 25. novembra 2020, ktorým sa dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zoznam podpísaných a vrátených zákonov nájdete v sekcii Podpísané a vrátené zákony. Novela obsahuje novú, zúženú úpravu exekučnej imunity zdravotníckych zariadení. Zadlžovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení považuje prezidentka za štrukturálny problém, ktorý sa nepodarilo vyriešiť viacerým politickým garnitúram. Tento problém sa pravidelne vracia na stôl aj v podobe zákonnej úpravy, ktorou štát nemocnice vyníma spod exekúcií za záväzky, ktoré vytvárajú.Aj dnes podpísaná novela je napriek obmedzenému rozsahu exekučnej imunity podľa prezidentky ústavne na hrane, avšak k jej podpísaniu ju viedol prevažujúci verejný záujem a záujem na ochrane zdravia a životov obyvateľstva. Neschválením novely by totiž v krátkom čase hrozilo sparalyzovanie činnosti mnohých štátnych a samosprávnych zdravotníckych zariadení, ktoré sú súčasťou kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky.Prezidentka však zároveň s podpisom novely zákona vyzvala vládu a poslancov parlamentu k čo najskoršiemu systémovému a ústavne nespochybniteľnému vyriešeniu zadlženia štátnych nemocníc, pretože v demokratickom a právnom štáte sa dlhy musia platiť, a nie sa tejto povinnosti zbavovať zákonnými výnimkami ochraňujúcimi pôvodcov dlhu.
25.11.2020

Prezidentka vetovala zákon o vysokých školách, 9 zákonov podpísala

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 26. novembra 2020 podpísala deväť zákonov. Zároveň sa rozhodla, že zákon o vysokých školách vráti do parlamentu. Zoznam podpísaných a vrátených zákonov, spolu s ôdôvodnením, nájdete v sekcii Podpísané a vrátené zákony.
23.11.2020

Prezidentka v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ: Iný názor nie je útok

Prezidentka Zuzana Čaputová poskytla rozhovor denníku Plus JEDEN DEŇ. Hovorí v ňom o tom, ako vníma súčasnú pandemickú a politickú situáciu, kam siahajú jej kompetencie v boji s pandémiou, ale aj o tom, že v tomto období potrebujeme stabilitu a nie spory. Mrzí ju, ak sa iný názor považuje za útok. 
19.11.2020

Prezidentka podpísala tri zákony, aj zákon o sociálnom positení

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala tri zákony, ktoré NR SR schválila začiatkom novembra. Ich zoznam je dostupný v sekcii Podpísané a vrátené zákony
16.11.2020

Prezidentka poskytla rozhovor českému týždenníku Respekt

Prezidentka Zuzana Čaputová poskytla pri príležitosti 31. výročia Nežnej revolúcie rozhovor českému týždenníku Respekt. Odpovedala v ňom na otázky týkajúce sa pandémie koronavírusu, výkone mandátu počas tohto obdobia a hovorila aj o spravodlivosti na Slovensku.  
16.11.2020

Prezidentka podpísala päť zákonov

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v pondelok 16. novembra 2020 päť zákonov. Ich zoznam je dostupný v sekcii Podpísané a vrátené zákony
12.11.2020

Prezidentka podpísala zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon z 12. novembra 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.