Poradkyňa prezidentky O. Gyárfášová o prieskume agentúry FOCUS

Domáca politika
Poradkyňa prezidentky O. Gyárfášová o prieskume agentúry FOCUS

Poradkyňa Gyárfášová tvrdí, že pri prieskumoch verejnej mienky je potrebné dodržovať určité zásady vrátane interpretácie dát a kontextu. To sa nestalo pri prieskume agentúry FOCUS. Vyjadrila sa v komentári pre SME.

Poradkyňa pre sociálne témy a verejnú mienku tvrdí, že prieskum nezodpovedá realite. "Výsledky zneli: 15 percent respondentov si vybralo možnosť „určite by som ju volil/a“, 31 percent zvolilo „bola by jedným z kandidátov, o ktorom by som uvažoval/a“ a 46 percent sa vyslovilo pre „túto kandidátku by som nikdy nevolil/a“. Tieto výsledky vytvorili dojem nízkej znovuzvoliteľnosti súčasnej prezidentky."

Problematické nebolo len znenie otázky, ale aj interpretácia čísel. "V roku 2019 Zuzana Čaputová s prehľadom vyhrala prvé kolo volieb ziskom 870 415 hlasov (druhý Maroš Šefčovič mal niečo vyše 400-tisíc), čo bolo necelých 20 percent všetkých oprávnených voličov. V druhom kole získala 1 056 582 hlasov, teda necelých 24 percent. V budúcich prezidentských voľbách sa počet oprávnených voličov zásadne nezmení (asi 4,42 milióna). Ak predpokladáme, že tých pevne rozhodnutých 15 percent príde súčasnú prezidentku voliť, má 664-tisíc hlasov istých a v tých ďalších 31 percentách zvažujúcich má početný rezervoár."

Oľga Gyárfášová je sociologička, výskumníčka a vysokoškolská pedagogička pracujúca ako poradkyňa pre sociálne témy a verejnú mienku. Pôsobí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK a dlhodobo spolupracuje s Inštitútom pre verejné otázky na výskumných projektoch k širokému spektru spoločenských a politických tém.

Zoznam poradcov je dostupný v sekcii Poradcovia.