Prezidentka podpísala dva a vetovala tri zákony

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala dva zákony a vetovala novelu zákona o prokuratúre, novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a novelu zákona o elektronických komunikáciách.

Prezidentka oznámila svoje rozhodnutie o vetovaní zákonov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes na tlačovej konferencii oznámila dôvody, pre ktoré sa rozhodla vetovať novelu zákona o prokuratúre, novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a novelu zákona o elektronických komunikáciách.

Prezidentka podmienečne zmiernila trest obeti domáceho násilia

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila 23. júla 2020 podmienečnú milosť 48-ročnej žene S. Ž., ktorá bola právoplatne odsúdená za spáchanie trestného činu vraždy na trest odňatia slobody vo výmere 9 rokov. Odsúdená S. Ž. zavraždila svojho druha, ktorý ju a jej dve deti pod vplyvom alkoholu 10 rokov fyzicky a psychicky týral. Podrobné zdôvodnenie rozhodnutia prezidentky je dostupné v sekcii milosti a amnestie.

Zuzana Čaputová a Borut Pahor otvoria spoločné biznis fórum - témou budú inovácie

Cieľom iniciatívy prezidentky SR je vytvoriť priestor pre aktívnejšiu spoluprácu a nové príležitosti pre slovenských podnikateľov v odvetviach, ktoré sú kľúčové pre modernizáciu našej krajinyObehová ekonomika, čistá mobilita, digitalizácia – práve toto sú podľa prezidentky témy, ktoré by mali patriť medzi priority Slovenska v najbližších rokoch, ak chceme naplno využiť historickú príležitosť, ktorá sa nám ponúka v rámci európskeho plánu obnovy. Zapojenie záujmových združení, podnikateľov a inovátorov v súkromnej ako aj vedecko-výskumnej sfére je kľúčové pre úspešnú transformáciu krajiny, pretože práve oni sú často nositeľmi nových myšlienok a nevyhnutnej zmeny, ktorú naša ekonomika potrebuje. Spoločné slovensko-slovinské podnikateľské fórum, ktoré sa bude konať v rámci oficiálnej návštevy slovinského prezidenta, sa preto tematicky zameria na firmy, ktoré rozvíjajú konkrétne riešenia v oblasti inovatívnej a environmentálne udržateľnej výroby a služieb. Prezentovať sa budú firmy podnikajúce v elektromobilite a nabíjacej infraštruktúry, ekologickejšej výrobe materiálov a plastov, nakladania s odpadmi, automatizácii a digitalizácii. Priestor dostane 26 slovenských a slovinských firiem a združení. Spolu s nimi sa na podujatí zúčastnia vedci zo Slovenskej akadémie vied a slovinského Inštitútu Jožefa Štefana, a takisto predstavitelia národných platforiem (Circular Slovakia a SRIP). Prítomní budú aj zástupcovia slovinského prístavu Koper, ktorý je kľúčovým logistickým bodom pre slovenský export do sveta. Biznis fórum otvorí prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s prezidentom Slovinska Borutom Pahorom, ktorí na úvod vystúpia s príhovormi. 

Na návštevu SR pricestuje slovinský prezident Borut Pahor

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska v stredu 22. júla 2020 slovinský prezident Borut Pahor. Diskutovať budú najmä o aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou koronavírusu, opatreniach na zmiernenie dopadov prichádzajúcej ekonomickej krízy a o transformácii hospodárstva prostredníctvom plánu obnovy pre Európu. Spoločne otvoria podnikateľské biznis fórum, ktorého cieľom je rozšíriť existujúcu spoluprácu v tradičných odvetviach o odvetvia s vyššou pridanou hodnotou. Okrem toho si uctia pamiatku obetí totality položením vencov k pamätníku Brána slobody na Devíne.

Prezidentka podpísala tzv. "podnikateľské kilečko"

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala 17. júla 2020 2 zákony, medzi nimi aj tzv. "podnikateľské kilečko". Ide o zákon z 9. júla 2020, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a zákon z 9. júla 2020, ktorým sa dopĺňa zákon č. 261/2017 Z. z. o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka.

Prezidentka v Interview ČT24 Speciál

Prezidentka Zuzana Čaputová bude dnes večer o 20.00 h. hosťom relácie Interview ČT24 Speciál

Prezidentka sa stretla so študentmi FIIF STU

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 14. júla 2020 prijala študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU, ktorí ju požiadali o stretnutie v súvislosti s aktuálnou situáciu na škole.  "Akademické slobody plne rešpektujem, avšak aj tieto musia byť využívané spôsobom, ktorý je v súlade so zásadami demokracie a právnym poriadkom. Preto aj dianie na fakulte vzbudzuje legitímny záujem širšej verejnosti a zároveň je aj predmetom súdneho prieskumu. Pri plnom rešpekte k týmto slobodám sa obraciam na všetkých zainteresovaných funkcionárov, aby triezvo a úprimne zhodnotili svoj možný vklad k vyriešeniu vzniknutej situácie na fakulte a svojimi rozhodnutiami urobili všetko preto, aby sa študenti po prázdninách mohli vrátiť do školy bez obáv, že kvalita školy bude taká, na akú sa v dobrej viere prihlásili. V porovnaní s inými krajinami niekoľkonásobne viac našich študentov študuje v zahraničí a nebolo by pre nikoho dobré, aby sa ich rady rozšírili aj v dôsledku diania na tejto fakulte."