Prezidentka telefonovala s gruzínskou prezidentkou

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes telefonovala s gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišviliovou. Diskutovali o súčasnej kríze. Zhodli sa, že obe krajiny ju nateraz prekonávajú pomerne úspešne a tiež na tom, že táto kríza je nielen výzvou, ale aj príležitosťou ukázať viac solidarity, spolupráce a spolupatričnosti. Slovensko nedávno prispelo na pomoc Gruzínsku v boji proti COVID-19 a podporilo päť konkrétnych projektov. Prezidentka Zurabišviliová informovala prezidentku SR, že Gruzínsko zruší výnimočný stav a mnohé opatrenia s ním spojené už budúci týždeň. Zároveň postupne predstavuje plán na život po kríze. Jedným z nich je aj veľký záujem opätovne otvoriť krajinu turistom, keďže Gruzínsko je v posledných rokoch vyhľadávanou turistickou destináciou. Záujmom krajiny je vytvoriť bezpečné letecké koridory aj podmienky pre pobyt v Gruzínsku. Témou rozhovoru prezidentiek bola aj slovenská podpora Gruzínska v jeho ašpiráciách a integrácií do euroatlantických štruktúr. Prezidentka SR v telefonáte opätovne vyjadrila podporu gruzínskej nezávislosti a územnej celistvosti. Gruzínsko má aj naďalej veľký záujem o čo najbližšiu spoluprácu s Európskou úniou aj o členstvo v Severoatlantickej aliancii a prezidentka Zurabišviliová poďakovala za podporu, ktorú Slovensko jej krajine dlhodobo poskytuje. Na záver telefonátu dostala prezidentka SR pozvanie na oficiálnu návštevu Gruzínska, ktoré prijala.

Prezidentka víta rozhodnutie Mojmíra Mamojku vzdať sa funkcie ústavného sudcu

Vzhľadom na závažnosť podozrení týkajúci sa Mojmíra Mamojku prezidentka Zuzana Čaputová víta jeho dnešné rozhodnutie vzdať sa funkcie ústavného sudcu. Prezidentka si myslí, že je to v prospech dôveryhodnosti justície. Podľa prezidentky je dobré, aby Ústavný súd SR fungoval v plnom zložení. Podľa prezidentky je dobré, ak Ústavný súd SR funguje v plnom zložení, a preto je v záujme všetkých, aby bol nový ústavný sudca zvolený čo najskôr. 

Prezidentka udelila milosť matke samoživiteľke v ťažkej životnej situácii

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila 12. mája 2020 milosť 41-ročnej žene A. B., ktorá bola opakovane súdom odsúdená za spáchanie trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže, pretože jej deti mali v škole, ktorú navštevujú, vymeškané neospravedlnené vyučovacie hodiny. Podrobné zdôvodnenie rozhodnutia prezidentky je dostupné v sekcii milosti a amnestie.

Prezidentka víta, že Súdna rada zvolila kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR

Prezidenta Zuzana Čaputová víta, že Súdna rada včera po viacerých neúspešných voľbách zvolila kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR. Jána Šikutu vníma ako výrazného sudcu s domácimi, ale aj zahraničnými skúsenosťami, keďže pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Prezidentka definitívne počká na návrh od Súdnej rady, ktorý posúdi a následne rozhodne o vymenovaní predsedu Najvyšieho súdu SR.

Podateľne regionálnych pracovísk KP SR sú opäť otvorené

Kancelária Prezidenta SR obnovila fungovanie podateľne na regionálnych pracoviskách v Banskej Bystrici a v Košiciach v štandardnom režime.

Prezidentka v rozhovore pre Aktuality hovorila aj o voľbe generálneho prokurátora

Prezidentka Zuzana Čaputová poskytla rozhovor portálu Aktuality.sk. Hovorila v ňom aj o voľbe generálneho prokurátora. 

Oznam k výkonu čestnej stráže

Výkon čestného stráženia sídla prezidenta SR je oddnes 7. 5. 2020 vykonávaný plnohodnotne, okrem veľkého striedania, ktoré je spravidla vykonávané o 12. hodine.

Prezidentka vymenovala rektora Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala s účinnosťou od 8. mája 2020 prof. PhDr. Egona Kráka, ArtD. za rektora Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. Urobila tak na návrh ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR.    

Prezidentka podpísala dva zákony

Prezidentka dnes podpísala dva zákony, ktoré NR SR schválila v priebehu minulého týždňa. Medzi nimi aj novelu, ktorá umožňuje online rokovania Súdnej rady SR.

Incident v Krompachoch považuje prezidentka za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť

Incident v Krompachoch z tohto týždňa považuje prezidentka Zuzana Čaputová za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť. Dnes ráno požiadala policajného prezidenta Milana Lučanského o vysvetlenie. Prisľúbil, že incident dôkladne prešetrí policajná inšpekcia. V takých náročných podmienkach, aké spôsobuje karanténa ľudí žijúcich v chudobných obydliach, je podľa prezidentky obzvlášť dôležité konať nielen zákonne, maximálne profesionálne, ale najmä ľudsky."